Nazywam się Aneta Królak i mieszkam w Warszawie. Ukończyłam studia plastyczne z zakresu grafiki komputerowej.
Po szkończeniu szkoły mogę oficjalnie pracować jako grafik ( ponad 5 lat),  i mogę się realizować tworząc
różne projekty wizualne na potrzeby klienta, zachowując przy tym estetykę i nowoczesność.

Rozwijam się stale i nabieram coraz to nowych doświadczeń z każdym projektem - jest to niezbędne w tej branży by pobudzać
swoją kreatywność i zmysł estetyki. Pozwalają mi na to  zainteresowania sztuką oraz umiejętności plastyczne, które
pomagają mi tworzyć grafiki z czystej pasji i poświęcam się temu w pełni, co daje mi ciepliwość zadbania o detale i szczegóły.

 

> Programy z których korzystam przy pracy:
Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign

 

Drobne uwagi:

- nie projektuję grafiki z animacją
- mile widziana umowa o dzieło
- Jeśli zajdzie potrzeba mogę wystawić rachunek uproszczony. Nie mam obowiązku wystawiać faktury VAT,
ponieważ nie prowadzę rejestrowanej działalności. (Prawa odnoście takiej działalności poniżej) 

______________________________________________________________________________________________________

* Zgodnie z Ustawą z dnia 30 kwietnia 2018 r. o działajności nierejestrowanej, mali początkowi przedsiębiorcy  nie mają obowiązku rejestrowania własnej działajności i płaceniu składek ZUS jeśli nie przekraczają wymaganych dochodów, zarabiając poniżej wymaganej stawki lub jeśli w okresie przez ostatnie 60 miesięcy (5 lat) nie prowadziły własnej firmy. Zwolnieni są także z Vat.

1. Warunek czystej karty

Pierwszy i najważniejszy warunek dotyczy Twojej historii biznesowej. Działalność nierejestrowa jest możliwa wyłącznie dla osób, które przez ostatnie 60 miesięcy (5 lat) nie prowadziły firmy. Mowa o działalności gospodarczej i spółce cywilnej. Spółki prawa handlowego (sp. z o.o., akcyjna, jawna) mają inną osobowość prawną, więc będąc wspólnikiem lub członkiem zarządu, nadal możesz prowadzić działalność nieewidencjonowaną. UWAGA! Ustawodawca wprowadził tzw. okres przejściowy. Wynika z niego, że jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (30 kwietnia 2018r) nie prowadziłeś firmy, to także możesz prowadzić działalność nieewidencjonowaną.

2. Warunek rodzaju działalności

Drugim warunkiem prowadzenia działalności bez rejestracji jest prowadzenie działalności niereglamentowanej. Czyli takiej, która nie wymaga uzyskania koncesji, pozwoleń i licencji. Regulacje dotyczące różnych działalności są w polskim prawie szerokie, a wolność działania ograniczona. Konstytucja biznesu nie wprowadza w tym zakresie zmian.

3. Warunek finansowy

Trzecim warunkiem jest bariera przychodów. Działalność nierejestrowaną możesz prowadzić do momentu, gdy Twój miesięczny przychód z owej działalności nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2018r jest to 1050 zł).

4. Warunek samodzielności

Ostatnim warunkiem jest prowadzenie działalności nieewidencjonowanej samodzielnie. Tzn. nie możesz jej prowadzić w formie spółki cywilnej.

- Podatki od działalności nierejestrowanej -

Działalność nierejestrowa nie wymaga posiadania REGON-u, NIP-u, kasy fiskalnej, konta bankowego ani prowadzenia księgowości. Nie oznacza to jednak, że jest zwolniona z podatku.

a) ZUS

Prowadząc działalność nieewidencjonowaną, ZUS-u nie ma obowiązku płacenia.

b) Podatek dochodowy

Przychody osiągane z działalności nieewidencjonowanej są przychodami z tzw. innych źródeł i podlegają opodatkowaniu. Przychód z działalności nierejestrowanej będzie więc sumował się  z pozostałymi przychodami i zostanie opodatkowany wg. skali podatkowej (18 lub 32%).

c) Podatek Vat

Ze względu na przepis art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, osoba prowadząca nieewidencjonowaną działalność będzie zwolniona z podatku VAT (zwolnienie podmiotowe do 200 tys. zł przychodu).

- Działalność nierejestrowana – obowiązki -

a) Odpowiedzialność cywilna

Najważniejszą wiadomością dla  klientów jest fakt, że pomimo braku rejestracji firmy, na mocy Kodeksu Cywilnego osoba jest uznawana za przedsiębiorcę. Oznacza to, że trzeba respektować prawa konsumenta. Stosować się do reklamacji, zwrotów itp. Od tej pory, klient będzie mógł zwrócić towar bez podania przyczyny.

b) Wystawianie rachunków

Na mocy art. 109 ust. 1 ustawy, osoba będzie zobowiązana prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży za dany dzień. Ewidencja przyda się, aby wiedzieć, ile jeszcze można zarobić by nie przekroczyć limitu. Wiąże się to z wystawianiem rachunków swoim klientom. Rachunek powinien zawierać:

- numer (np. 1/2018),
- datę wystawienia,
- nazwę sprzedawcy i nabywcy (ew. imię i nazwisko),
- nazwę usługi,
- kwotę do zapłaty.

Jeżeli rachunek nie został wydany a jego żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, podatnik nie ma obowiązku wystawiania rachunku.

c) Zakończenie działalności nierejestrowanej

W przypadku przekroczenia pułapu przychodu (50% minimalnego wynagrodzenia), działalność uznawana jest za działalność gospodarczą od dnia, gdy przekroczenie nastąpiło. Zatem w dzień, w którym miesięczne przychody przekroczą 1050 zł. Jest 7 dni na zarejestrowanie firmy w CEIDG.

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl